Kontrolki samochodowe na desce rozdzielczej

Kontrolki na desce rozdzielczej w aucie bez tajemnic. Co oznaczają?

Na desce rozdzielczej auta mamy 3 główne kolory kontrolek:

  • Kontrolki czerwone - sygnalizują bardzo poważną awarię dla pojazdu
  • Kontrolki pomarańczowe - oprócz awarii mogą oznaczać także uaktywnienie niektórych systemów, w które jest wyposażone auto
  • Kontrolki zielone - nie sygnalizują awarii, tylko określają poszczególne funkcje, w które auto zostało wyposażone

 

Kontrolka niewystarczające ciśnienie oleju silnikowego lub olej zużytyNiewystarczające ciśnienie oleju silnikowego/ olej zużyty. Stop - natychmiast wyłączyć silnik, dalsza jazda grozi poważnym uszkodzeniem silnika.

Kontrolka niewystarczające doładowanie akumulatora Niewystarczające doładowanie akumulatora. Przy palącej się kontrolce jazda nie jest zalecana.

Minimalny poziom oleju silnikowego Minimalny poziom oleju silnikowego.

Kontrolka odpowiedzialna za układ hamulcowy lub poziom płynu hamulcowego Kontrolka informująca o zbyt niskim poziomie płynu hamulcowego lub o zaciągniętym hamulcu ręcznym. Spadek poziomu płynu hamulcowego oznacza, że hamulce są niesprawne. Należy zatrzymać pojazd, sprawdzić poziom płynu i zdiagnozować przyczynę ubytku.

Kontrolka zaciągnięcia hamulca ręcznego (postojowego)Kontrolka zaciągnięcia hamulca ręcznego (postojowego).

Kontrolka temperatury i poziomu płynu chłodzącegoKontrolka temperatury i poziomu płynu chłodzącego. Oznacza ponadnormatywny wzrost temperatury cieczy chłodzącej, co grozi zatarciem silnika. Należy bezpiecznie zatrzymać pojazd i wyłączyć silnik.

Kontrolka awarii układu elektroniki pojazdu Kontrolka awarii układu elektroniki pojazdu.

Kontrolka awarii poduszki powietrznejKontrolka awarii poduszki powietrznej.

Kontrolka otwarcia drzwi Kontrolka otwarcia drzwi.

Kontrolka rezerwy paliwa Kontrolka rezerwy paliwa.

Kontrolka awarii systemu ESPAwaria systemu ESP. Zaświecenie się tej kontroli oznacza awarię tego systemu, lub po prostu to, że nie działa. Kiedy podczas jazdy auto wpada w poślizg, ta pomarańczowa kontrolka mruga pulsacyjnie. Oznacza to, że system stabilizacji toru jazdy podjął działanie by pomóc zapanować nad samochodem.

Kontrolka awarii systemu wtryskuAwaria systemu wtrysku. Zapala się wtedy, gdy następuje awaria silnika. Można jechać dalej ale należy jak najszybciej sprawdzić przyczynę usterki (może to być wina paliwa o niskiej jakości).Ta usterka może spowodować przełączenie pojazdu w tryb awaryjny(ograniczenie prędkości pojazdu). Wizyta u specjalisty może okazać się konieczna.

Kontrolka świec żarowychKontrolka świec żarowych. Zapala się w momencie awarii świec żarowych silnika – dotyczy wyłącznie samochodów z silnikiem diesla. Jeśli po uruchomieniu silnika kontrolka nadal się świeci jak najszybciej udajcie się do stacji serwisowej. Z zapaloną kontrolką możecie dalej jechać, ale szybka pomoc specjalisty będzie niezbędna.

Kontrolka systemu ABSAwaria systemu ABS. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce do pierwszego poziomu lampka zaświeci się, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. Będzie się świecić na stałe jeśli system będzie niesprawny.

Kontrolka wyłączonej poduszki powietrznej pasażera Wyłączona poduszka powietrzna po stronie pasażera.

Kontrolka ciśnienia w oponach Sprawdzenie ciśnienia w oponach.

Kontrolka zużycia klocków hamulcowych Zużycie klocków hamulcowych.

Kontrolka awarii czujników parkowania Awaria czujników parkowania.

Sygnalizacja ogólnaSygnalizacja ogólna. Ta kontrolka może oznaczać awarię świateł zewnętrznych, awarię czujnika deszczu, czujników parkowania, ale także awarię systemu monitoringu ciśnienia w oponach.

TempomatRegulator stałej prędkości (cruise control) - tempomat. Zapali się po uruchomieniu tej funkcji. Będzie świecić się cały czas podczas jej używania. Ta funkcja pozwoli kierującemu zadać wybraną prędkość z jaką samochód ma się poruszać. Np. zbliżając się do terenu zabudowanego, można ustawić prędkość na 50km/h i samochód będzie utrzymywać tę prędkość, chyba, że kierowca doda gazu albo naciśnie na hamulec.

Awaria świateł zawnętrznychAwaria świateł zewnętrznych. Zapali się, gdy zostanie rozpoznane uszkodzenie jednych z następujących świateł: pozycyjnych, stop, tylnych przeciwmgielnych, kierunkowskazów, tablicy rejestracyjnej. Przyczyną może być przepalenie się jednej z żarówek, odpowiedniego bezpiecznika lub przerwa w układzie elektrycznym.

Kontrolki obowiązkowego oświetlenia pojazdu

Kontrolka światła pozycyjne Światła pozycyjne.

Kontrolka świateł mijania Światła mijania (krótkie).

Kontrolka światła drogowe Światła drogowe (długie).

Przednie światło przeciwmgielnePrzednie światła przeciwmgielne. Kontrolka zapali się po włączeniu przednich świateł przeciwmgielnych.

Tylne światło przeciwmgielneTylne światła przeciwmgielne. Zaświeci się, gdy włączymy tylne światła przeciwmgielne. Ta kontrolka będzie pomarańczowa, w przeciwieństwie do sygnalizacji włączenia przednich świateł przeciwmgielnych.

Kontrolka świateł awaryjnych Światła awaryjne.

Kontrolka kierunkowskazu Kontrolka kierunkowskazu.

Komentarze

smutna
Maniek
Zibi 51
Paweł
Ali
ST
Agata
Misiek
Misiek
Zdzisław

Strony

Dodaj komentarz

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.