Jak zdać egzamin na prawo jazdy - część 3

Prezentujemy kolejną część poradnika, kierowanego do osób przed egzaminem na prawo jazdy. W części 1 powiedzieliśmy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do egzaminu, pozytywne nastawienie oraz radzenie sobie ze stresem jako głównym zagrożeniem podczas egzaminu. Omówliśmy też ogólne zasady przeprowadzania egzaminu na placu manewrowym oraz jazdy miejskiej. W części 2 omówiliśmy popularne błędy podczas jazdy po mieście, takie jak zatrzymanie przy znaku STOP, przejeżdżanie na żółtym świetle, przejeżdżanie przez skrzyżowanie o ruchu kierowanym oraz skręt warunkowy. W części 3 kontunuujemy przedstawianie błędów na egzaminie podczas jazdy miejskiej.

Wyjazd z drogi podporządkowanej Wyjazd z drogi podporządkowanej

Przepuścić nadjeżdżający z daleka samochód czy nie? A następny? Pamiętaj o zasadach ustąpienia pierwszeństwa przejazdu ale bez przesady, nie tamuj ruchu, liczy się prawidłowa ocena odległości, czasu zbliżania nadjeżdżającego pojazdu, czas twojego przejazdu. Ustąp pierwszeństwa i jedź. Dynamika to ważny element egzaminu. Egzamin to nie szkolenie. Egzaminator to nie instruktor, nie czekaj na podpowiedź czy zachętę do dalszej jazdy ze strony egzaminatora. Sam musisz podjąć decyzję, czy możesz wyjechać i czy nie wymusisz w ten sposób pierwszeństwa.


Zbliżasz się do przejścia dla pieszych.

Przejście dla pieszych Obserwuj  je i zdejmij nogę z gazu, wiele negatywnych ocen wynika z braku reakcji kierującego na zbliżanie się do przejścia dla pieszych. Na przejściu dla pieszych masz obowiązek zachować szczególną ostrożność. Jak masz zamiar to zaprezentować? Pamiętaj, jeśli widzisz tam pieszego, zdejmij nogę z gazu, to niezbędny element do zaprezentowania, że jesteś przygotowany do zatrzymania pojazdu. Zastosuj zasadę szczególnej ostrożności, ograniczonego zaufania oraz szybkości bezpiecznej.

 


Przejazd przez tory tramwajowe

Przejazd przez tory tramwajowe Mamy przede wszystkim obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i odpowiedniego zmniejszenia prędkości jazdy, aby w razie konieczności być w stanie bezpiecznie zatrzymać pojazd przed przejazdem , a nie na torach tramwajowych. Za wszelką cenę staramy się unikać zatrzymania pojazdu na torowisku, ponieważ grozi nam zderzenie z nadjeżdżającym tramwajem. Skutki takiej kolizji dla samochodu osobowego i jego pasażerów są zazwyczaj opłakane. W mniej drastycznych przypadkach skończy się na tym, że motorniczy nas obdzwoni dzwonkiem tramwajowym a egzamin zakończy się w tym miejscu z wynikiem negatywnym.

  • zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się i przejeżdżając przez przejazd tramwajowy,
  • przed wjechaniem na tory upewnij się, czy nie zbliża się tramwaj,
  • jedź tak, abyś mógł zatrzymać się w bezpiecznym miejscu, gdy najedzie tramwaj,
  • nie wjeżdżaj na przejazd tramwajowy, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

To już ostatnia część naszego cyklu "Jak zdać egzamin na prawo jazdy". Przed przystąpieniem do egzaminu polecamy również zapoznać się z innymi artykułami z naszej bazy wiedzy, między innymi:

Skrzyżowania równorzędne

Komentarze

NoRaczej
Wiesiek83
kamillos

Dodaj komentarz

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.