Jak zdać egzamin na prawo jazdy - część 2

Kontynuujemy poradnik na temat taktyki zdawania egzaminu na prawo jazdy. W części 1 powiedzieliśmy, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do egzaminu, pozytywne nastawienie oraz radzenie sobie ze stresem jako głównym zagrożeniem podczas egzaminu. Omówiliśmy także podstawowe taktyki na egzaminie na placu manewrowym oraz podczas jazdy miejskiej.

Znak STOP (B-20)

Znak STOP przed skrzyżowaniem
Prawidłowe zatrzymanie przy znaku STOP (B-20)

Częste błędy to najeżdżanie na linię bezwzględnego zatrzymania lub nie zatrzymanie auta tylko bardzo powolne toczenie do przodu przez linię bezwzględnego zatrzymania. Prawidłowo należy dojechać do miejsca wskazanego przez zieloną strzałkę i zatrzymać się, uważając, aby przód samochodu nie wystawał poza linię.


Sygnalizacja świetlna - przejeżdżanie na żółtym świetle

Żółte światło Bądź przygotowany – nie daj się zaskoczyć, gdy zapali się żółte światło! Jeśli zbliżasz się do miejsca z działającą sygnalizacją i zapali się żółte światło, szybko decyduj, czy zatrzymasz się, czy będziesz jechał dalej. Tracąc czas na wahanie, na pewno wjedziesz na czerwonym. Egzamin państwowy na prawo jazdy to ostateczny sprawdzian umiejętności, prawidłowa ocena sytuacji i dynamika jazdy to elementy oceniane przez egzaminatora.


Warunkowy skręt

Zielona strzałka na sygnalizatorze Gdy widzisz zieloną strzałkę, pamiętaj o zatrzymaniu pojazdu przed sygnalizatorem, jest to zatrzymanie obligatoryjne jak przy stopie (zatrzymanie wynikające z ustawy prawo o ruchu drogowym a nie warunków ruchu, np. za innym pojazdem). Ostrożnie ruszaj! Zapalona zielona strzałka zezwala na warunkowy wjazd za sygnalizator. Jeżeli ją widzisz to po zatrzymaniu ruszaj, wykaż się samodzielnym podejmowaniem decyzji w ruchu drogowym, nie czekaj na zachętę ze strony egzaminatora. Bierność zostanie potraktowana jako oznaka niewłaściwej wiedzy lub braku prawidłowego przygotowania do uczestnictwa w ruchu drogowym. Gdy droga jest wolna i nie ma pieszych – ruszaj. Pamiętaj w ruchu drogowym sytuacje zmieniają się jak w kalejdoskopie dlatego cały czas obserwuj co dzieje się wokół samochodu. Przecież nie chcesz wymusić pierwszeństwa (piesi, rowerzyści i inne pojazdy).


Linia warunkowego zatrzymania

Linia warunkowego zatrzymania Niektóre sygnalizatory są mało widoczne. Zawsze zatrzymuj się przed linią warunkowego zatrzymania, traktuj tę linie jak ścianę, będziesz widział co wyświetla  sygnalizator. Wiele negatywnych ocen to rezultat wjechania za sygnalizator, na którym pali się czerwone światło. Na rondach zwracaj szczególnie uwagę na sygnalizatory ustawione przed drogą na którą chcesz wjechać. Osoby zdające często nie dostrzegają tych sygnalizatorów i egzamin kończy się fiaskiem.


Skrzyżowanie o ruchu kierowanym

Skrzyżowanie z ruchem kierowanym przez policjanta Skrzyżowanie o ruchu kierowanym za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez policjanta trzeba przejeżdżać zdecydowanie. Osoby egzaminowane często dobrze oceniają sytuację, że mogą ruszyć, ale robią to tak wolno, że zmuszają innych do hamowania. Takie postępowanie to utrudnianie ruchu innym uczestnikom. Będzie problem i to poważny, lepiej pamiętaj o tej zasadzie na egzaminie. Wskazana dynamika jazdy.


Wjazd na skrzyżowanie

Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Należy pamiętać o tej zasadzie ponieważ popełnienie takiego błędu to ocena negatywna. Zanim wiedziesz pomyśl. Poniżej przedstawiamy tę sytuację wykonaną w sposób nieprawidłowy, a następnie w sposób prawidłowy - zgodny z przepisami ruchu drogowego i zasadą zdrowego rozsądku.

Nieprawidłowe zatrzymanie na skrzyżowaniu przy braku możliwości zjazdu
Nieprawidłowe zatrzymanie na skrzyżowaniu przy braku możliwości zjazdu
Prawidłowe zatrzymanie przed skrzyżowaniem przy braku możliwości zjazdu
Prawidłowe zatrzymanie przed skrzyżowaniem przy braku możliwości zjazdu

Zapraszamy do zapoznania się z trzecią częścią naszego poradnika , w której kontynuujemy opis sytuacji drogowych, które często są przyczyną oblania egzaminu na prawo jazdy.

Dodaj komentarz

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.