Kolejne apelacje w sprawie dopuszczenia do egzaminów w WORD samochodów OSK

Prawie w całej Europie, egzamin na prawo jazdy można zdawać takim samochodem, jakim się chce - czyli na przykład na jakim się uczyło. Wyjątkiem są dwa kraje - Polska i Litwa - gdzie  samochody na egzaminie są w praktyce narzucone przez miejscowe oddziały WORD. Obowiązkowe egzaminy w WORD wprowadzono od 1992 roku, a obowiązek zdawania na samochodach WORD niedługo później. Taka sytuacja wywołuje od dawna niezadowolenie zarówno osób szkolonych jak i instruktorów.

Kto walczy i apeluje?

Instruktorzy i przedsiębiorcy związani z branżą nauki jazdy jednak  nie odpuszczają i walczą z monopolistą . Ostatnio Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców wysłała pismo do Ministerstwa Transportu, przedstawiając swoje krytyczne stanowisko odnośnie samochodów egzaminacyjnych. Również Pomorskie Stowarzyszenie Instruktorów Nauki Jazdy zamierza wysłać list otwarty do Ministra w tej sprawie - obecnie zbiera podpisy. Wcześniej natomiast do Ministerstwa Transportu wpłynęła interpelacja poselska Dariusza Piontkowskiego w tej sprawie.

Argumenty instruktorów

Ośrodki, które chcą przetrwać na rynku, muszą mieć takie samochody, jakie są na egzaminach WORD wymienia samochody na nowe średnio co 2 lata, po bardzo korzystnych cenachOśrodki muszą wymieniać samochody co 2 lata, po normalnych cenach

Pytanie: Dlaczego ośrodki nauki jazdy bankrutują przez wymianę samochodów, a WORDy nie?
Odpowiedź: Bo WORDy mają potężne zniżki od producentów samochodów, a ośrodki nie.

Argumenty WORD

Kamery rejestrujące egzamin

Od 2005 roku w samochodach egzaminacyjnych zainstalowane są urządzenia, rejestrujące przebieg egzaminu. Zainstalowanie takich kamer możliwe jest tylko w samochodach WORD, natomiast instalacja w samochodach ośrodków jest ze względów technicznych niemożliwa. Dlaczego? Bo urządzenia te muszą spełaniać następujące wymagania: kompatybilność nagrań, brak możliwości ingerencji w przebieg nagrania oraz gwarancja odpowiedniego zabezpieczenia i przechowywanie nagranego przebiegu egzaminu.

Przegląd techniczny

W przypadku wykorzystywania pojazdów ośrodka szkolenia kierowców ich stan techniczny za każdym razem musiałby podlegać ocenie, ponieważ zwykle pojazdy te są mocno eksploatowane. Coroczny, obowiązkowy przegląd techniczny samochodów OSK jest w opinii WORD niewystarczający do przeprowadzenia egzaminu.

Dodaj komentarz

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.