Prawo jazdy - im szybciej tym lepiej

Jeśli planujesz w niedalekiej przyszłości zrobić prawo jazdy, to najlepiej nie czekać zbyt długo z tą decyzją.

Zmiana zasad egzaminowania

Od nowego roku ma wejść w życie ustawa, która zmienia zasady zdawania egzaminu. Według opinii wielu ludzi, będzie trudniej i drożej . Jakie zmiany szykuje nam ustawodawca?

  • Niejawna baza pytań do testów. Do tej pory baza pytań była znana (czytaj więcej na temat testów) i zawierała kilkaset pytań. Część osób uczy się pytań na pamięć, a więc egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest dla tych osób testem pamięci a nie testem rozumienia przepisów ruchu drogowego. Według nowej ustawy, baza pytań będzie niejawna i będzie liczyła kilka tysięcy pytań. Nie będzie można więc wyuczyć się odpowiedzi na pytania z egzaminu.
  • Wprowadzenie testów w czasie rzeczywistym, symulujących podejmowanie decyzji podczas prowadzenia samochodu. Na teście zapoznamy się z sytuacją drogową, którą napotykamy jako kierowca samochodu. Będzie to krótki film albo obraz z towarzyszącym mu komentarzem, prawdopodobnie też nagranie lektora. Po zakończeniu wyświetlania filmu będzie około 10 sekund na odpowiedź, czyli znacznie mniej niż teraz przy odpowiadaniu na pytania testowe. Ponadto, nie będzie można się cofnąć i zmienić poprzedniej decyzji. Nawiasem mówiąc, podobnie jak na drodze...
  • Wyższa cena za egzamin. Obecnie egzamin na prawo jazdy kategorii "B" kosztuje 134 zł (obie części - teoretyczna i praktyczna). Według nowej ustawy, ma on kosztować 146 zł, czyli będzie droższy o 12 zł. Może nie jest to aż tak zawrotna suma, ale biorąc pod uwagę zdawalność... policzmy, osoba która zda egzamin za 4 razem przepłaci 48 zł. 

Oblężenie ośrodków i WORD-ów w 2011 - czy czeka nas powtórka?

To wszystko nie napawa optymizmem kandydatów na kierowców. Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku, kiedy zapowiadano wejście Ustawy w życie w lutym 2012. Zaczęło się wówczas prawdziwe oblężenie ośrodków szkolenia kierowców, w Warszawie w wielu ośrodkach po prostu zabrakło miejsca. Również ceny za kurs chwilowo wzrosły. W WORD-ach utworzyły się kolejki na egzamin jak za dawnych dobrych czasów. Okazało się, że obawy były przedwczesne, bo wejście ustawy w życie przełożono na styczeń 2013. Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku gorączka zdawania egzaminów "po staremu" może się powtórzyć w drugiej połowie bieżącego roku. Dlatego nie warto czekać z zapisem na kurs, bo potem może być trudniej znaleźć miejsce w wybranym ośrodku, nie mówiąc już o zapisie na egzamin na starych zasadach. Weźmu przy tym pod uwagę, że średni czas od zapisania się na kurs do przystąpienia do egzaminu w Warszawie to około 3-4 miesiące. Nie mówiąc o ewentualnych powtórkach...

Dodaj komentarz

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.