Ukraińskie prawa jazdy - wyrok sądu

"Potrzebujesz prawa jazdy? Nie chce ci się chodzić na kurs nauki jazdy? Oblałeś już 5 razy? Jedź po prawo jazdy na Ukrainę." Podobne ogłoszenia nawet dzisiaj można znaleźć w internecie. Minimum formalności, maksimum satysfakcji - chyba, że... masz pecha i twój pośrednik zostanie złapany.

Kilka dni temu sąd w Nowym Targu wydał wyrok dla 3 mężczyzn, zajmujących się pośrednictwem w sprzedawaniu nielegalnych praw jazdy i organizowaniem w tym celu wyjazdów na Ukrainę. Mężczyźni przyznali się do winy i opowiedzieli, jak wyglądała cała procedura:

  • nabór odbywał się poprzez ogłoszenia w lokalnej prasie i mediach
  • osoby zainteresowane wpłacały ustaloną kwotę w USD (z nieoficjalnych źródeł wiadomo, ze ponad tysiąc USD)
  • wyjeżdżały do Lwowa w celu zameldowania pod fikcyjnym adresem i zapisania na kurs prawa jazdy
  • następnie wyjeżdżaly do Lwowa, aby odebrać prawo jazdy
  • prawo jazdy było tłumaczone oraz wymieniane w Wydziałach Komunikacji na polskie

Handlarze prawami jazdy działali głównie na Podhalu i stamtąd werbowani byli chętni na prawo jazdy. Znajomość ukraińskiego oczywiście nie była potrzebna, ponieważ zarówno kurs jak i egzamin były całkowicie fikcyjne - miały tylko pokrycie w papierach, a nie w rzeczywistych kursach czy egzaminach.

Czy tak "wyszkolony" kierowca wie, jak jeździć samochodem? Wątpliwe - na dobrą sprawę mógł w ogóle nie siedzieć za kierownicą, bo przecież nikt od niego tego nie wymagał. Jest więc spore prawdopodobieństwo, że wpłynie na statystyki policyjne wypadków, oczywiście z negatywnej strony.

A co na to polskie urzędy? Jeśli prawo jazdy zrobione za granicą spełnia wymogi formalne danego kraju, na jego podstawie wydaje się polskie prawo jazdy - takie są przepisy. Pozostaje życzyć więcej szczęścia i impetu organom ścigania.

Dodaj komentarz

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.