Wirtualna szkoła jazdy

Jazda po rondzie – część 1

Określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze. Skrzyżowania różnią się formą geometryczną , mają kształt kwadratu, prostokąta, wielokąta oraz okręgu (te ostatnie to skrzyżowania o ruchu okrężnym popularnie nazywane rondami). Powierzchnia skrzyżowania typu rondo jest ograniczona linią opisującą zewnętrzną krawędź jezdni (tak zwanej obwiedni) prowadzącej dookoła wyspy centralnej.

Powierzchnia skrzyżowania to teren kolizyjny, na którym przecinają się tory przejeżdżających pojazdów. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym, popularnie zwane rondem, jest szczególnym rodzajem skrzyżowania, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Rondo a tak naprawdę to skrzyżowanie o ruchu okrężnym może być oznakowane tylko znakiem C-12 ale takie rozwiązanie jest bardzo rzadko stosowane. Najczęściej spotykane to ronda z oznakowaniem C-12 (ruch okrężny) oraz A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu).

Jak właściwie jeździć po rondzie?

Według funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji z sekcji Ruchu drogowego, jazda po rondzie nie różni się niczym od jazdy po zwykłym skrzyżowaniu. Ponieważ przy wjeździe na rondo nie zmieniamy kierunku jazdy (skręt jest wymuszony jedynie geometrią jezdni), więc bezzasadne jest w takim przypadku użycie kierunkowskazu.

Użycie lewego kierunkowskazu może oznaczać tylko i wyłącznie chęć zmiany pasa ruchu. Nie ma też potrzeby, jeszcze przed wjazdem na rondo, sygnalizowania prawym kierunkowskazem zamiaru skrętu w pierwszą ulicę odchodzącą od ronda.

Bezwzględnie obowiązkowe jest włączenie odpowiednio wcześnie prawego kierunkowskazu przed opuszczeniem ronda. Oczywiście zjazd z ronda, o ile specyfika i znaki nie pozwalają inaczej, jest możliwy tylko i wyłącznie z pasa zewnętrznego.

Niedopuszczalne jest opuszczanie ronda z pasa wewnętrznego lub środkowego.

Wg zapewnień policji, zatrzymanie i mandat może nam grozić, jeśli nie użyjemy kierunkowskazu przed zjechaniem z ronda lub będziemy chcieli je opuścić z innego pasa niż zewnętrzny, należy zwrócić uwagę na fakt, że przy zmianie pasa ruchu mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu sie swoim pasem ruchu lub znajdujacym się z prawej strony. Skrzyżowanie typu rondo nie zmienia tych zasad.