Tramwaj w ruchu drogowym

Włączanie się tramwaju do ruchu przy wyjeździe z pętli lub zajezdni

Przy włączaniu się do ruchu, tramwaj podlega tym samym przepisom co inne pojazdy – musi ustąpić pierwszeństwa samochodom jadącym po drodze, na którą wjeżdża. Nie obowiązuje tu pierwszeństwo, przysługujące tramwajom w sytuacjach równorzędnych. Włączanie się tramwajów do ruchu to wyjazd z zajezdni lub pętli tramwajowej, jak definiuje to art. 17 p. 1.4 Ustawy o Ruchu Drogowym.

Tramwaj włącza się do ruchu, wyjeżdżając z zajezdni

Specjalna sygnalizacja  tramwajowa – sygnalizacja STK

Sygnalizatory kierunkowe STK dotyczą tylko tramwaju

Blokowanie przejazdu tramwaju na torowisku

Art. 28 Ustawa o Ruchu Drogowym

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
  2)  wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

W powyższym przepisie mowa jest zarówno o przejazdach kolejowych jak i tramwajowych. W warunkach miejskich często zdarza się, że tory przebiegają przez obszar dzielący jezdnie dla obu kierunków. Samochody skręcające w lewo muszą więc przejechać przez tory tramwajowe. Jeśli na torach jest pusto i nie widać z daleka tramwaju, kierowca wjeżdża na tory i czeka, aż przejadą samochody, tak aby zjechać w lewo ze skrzyżowania. Takie postępowanie jest jednak nieprzepisowe. 

Wyprzedzanie tramwaju – z lewej czy z prawej strony?

Art. 24 – Ustawa o Ruchu Drogowym

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Przystanek tramwajowy a zatrzymanie samochodu

Samochód dojeżdżający do przystanku tramwajowego bez wysepki musi się zatrzymać na wysokości ostatniego wagonu tramwaju. Nawet jeśli nie widzi w tym momencie pieszych czy pasażerów wsiadających i wysiadających z tramwaju, zatrzymanie jest obowiązkowe.

Art. 26 – Ustawa o Ruchu Drogowym

6. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

Natomiast dojeżdżając do przystanku tramwajowego z wysepką, samochód nie ma bezwzględnego obowiązku zatrzymania się przed przystankiem. Musi zachować szczególną ostrożność przed przejściem dla pieszych, tak jak nakazuje ustawa. Powinien jednak zdawać sobie sprawę, że istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś będzie chciał zdążyć do tramwaju i przebiegnie przez pasy – więc trzeba uważać szczególnie.

Art. 16 – Ustawa o Ruchu Drogowym

6. Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.

Jazda po torach tramwajowych

Czasami zdarza się, że samochody jadą po torach tramwajowych. Ustawa nie zabrania jazdy po torach tramwajowych samochodom, ale wyraźnie mówi, że pierwszeństwo wzdłuż pasa ruchu z torowiskiem ma zawsze tramwaj. Jeśli więc kierowca jadący po torach widzi nadjeżdżający z tyłu tramwaj, musi zjechać na inny pas, w celu ustąpienia pierwszeństwa tramwajowi.

Tramwaj a pojazd uprzywilejowany

Tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu.