Wirtualna szkoła jazdy

Kontrolki samochodowe na desce rozdzielczej

Kontrolki na desce rozdzielczej w aucie bez tajemnic. Co oznaczają?

Na desce rozdzielczej auta mamy 3 główne kolory kontrolek:

  • Kontrolki czerwone – sygnalizują bardzo poważną awarię dla pojazdu
  • Kontrolki pomarańczowe – oprócz awarii mogą oznaczać także uaktywnienie niektórych systemów, w które jest wyposażone auto
  • Kontrolki zielone – nie sygnalizują awarii, tylko określają poszczególne funkcje, w które auto zostało wyposażone

Niewystarczające ciśnienie oleju silnikowego/ olej zużyty. Stop – natychmiast wyłączyć silnik, dalsza jazda grozi poważnym uszkodzeniem silnika.


Niewystarczające doładowanie akumulatora. Przy palącej się kontrolce jazda nie jest zalecana.


Minimalny poziom oleju silnikowego

.


Kontrolka informująca o zbyt niskim poziomie płynu hamulcowego lub o zaciągniętym hamulcu ręcznym. Spadek poziomu płynu hamulcowego oznacza, że hamulce są niesprawne. Należy zatrzymać pojazd, sprawdzić poziom płynu i zdiagnozować przyczynę ubytku.


Kontrolka zaciągnięcia hamulca ręcznego (postojowego).Kontrolka temperatury i poziomu płynu chłodzącego. Oznacza ponadnormatywny wzrost temperatury cieczy chłodzącej, co

grozi zatarciem silnika. Należy bezpiecznie zatrzymać pojazd i wyłączyć silnik.


Kontrolka awarii układu elektroniki pojazdu.


Kontrolka awarii poduszki powietrznej.


Kontrolka otwarcia drzwi.


Kontrolka rezerwy paliwa.


Awaria systemu ESP. Zaświecenie się tej kontroli oznacza awarię tego systemu lub po prostu to, że nie działa. Kiedy podczas jazdy auto wpada w poślizg, ta pomarańczowa kontrolka mruga pulsacyjnie. Oznacza to, że system stabilizacji toru jazdy podjął działanie, by pomóc zapanować nad samochodem.


Awaria systemu wtrysku. Zapala się wtedy, gdy następuje awaria silnika. Można jechać dalej, ale należy jak najszybciej sprawdzić przyczynę usterki (może to być wina paliwa o niskiej jakości).Ta usterka może spowodować przełączenie pojazdu w tryb awaryjny (ograniczenie prędkości pojazdu). Wizyta u specjalisty może okazać się konieczna.


Kontrolka świec żarowych. Zapala się w momencie awarii świec żarowych silnika – dotyczy wyłącznie samochodów z silnikiem diesla. Jeśli po uruchomieniu silnika kontrolka nadal się świeci, jak najszybciej udajcie się do stacji serwisowej. Z zapaloną kontrolką możecie dalej jechać, ale szybka pomoc specjalisty będzie niezbędna.


Awaria systemu ABS. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce do pierwszego poziomu lampka zaświeci się, ale powinna zgasnąć po kilku sekundach. Będzie się świecić na stałe, jeśli system będzie niesprawny.


Wyłączona poduszka powietrzna po stronie pasażera.


Sprawdzenie ciśnienia w oponach.


Zużycie klocków hamulcowych.


Zużycie klocków hamulcowych.Sygnalizacja ogólna. Ta kontrolka może oznaczać awarię świateł zewnętrznych, awarię czujnika deszczu, czujników parkowania, ale także awarię systemu monitoringu ciśnienia w oponach.


Regulator stałej prędkości (cruise control) – tempomat. Zapali się po uruchomieniu tej funkcji. Będzie świecić się cały czas podczas jej używania. Ta funkcja pozwoli kierującemu zadać wybraną prędkość, z jaką samochód ma się poruszać. Np. zbliżając się do terenu zabudowanego, można ustawić prędkość na 50 km/h i samochód będzie utrzymywać tę prędkość, chyba że kierowca doda gazu albo naciśnie na hamulec.


Awaria świateł zewnętrznych. Zapali się, gdy zostanie rozpoznane uszkodzenie jednych z następujących świateł: pozycyjnych, stop, tylnych przeciwmgielnych, kierunkowskazów, tablicy rejestracyjnej. Przyczyną może być przepalenie się jednej z żarówek, odpowiedniego bezpiecznika lub przerwa w układzie elektrycznym.


Kontrolki obowiązkowego oświetlenia pojazdu


Światła pozycyjne.


Światła mijania (krótkie).


Światła drogowe (długie).


Przednie światła przeciwmgielne. Kontrolka zapali się po włączeniu przednich świateł przeciwmgielnych.Tylne światła przeciwmgielne. Zaświeci się, gdy włączymy tylne światła przeciwmgielne. Ta kontrolka będzie pomarańczowa, w przeciwieństwie do sygnalizacji włączenia przednich świateł przeciwmgielnych.


Światła awaryjne.


Kontrolka kierunkowskazu.