Wirtualna szkoła jazdy

Zachowanie kierowcy wobec autobusu

Kwestia pierwszeństwa przy włączaniu się do ruchu dla autobusów (w tym autobusów szkolnych) została omówiona w artykule Włączanie się do ruchu .

Na autobusy, szczególnie długie przegubowce trzeba bardzo uważać, bo „zachodzą” na zakrętach nawet do 1,5 m. Nie wolno więc podjeżdżać zbyt blisko. Z uwagi na rozmiary, autobusy mogą też skręcać z innego pasa ruchu niż właściwy. np. autobus skręca w prawo z pasa dla ruchu z kierunku przeciwnego, gdyż ze skrajnego byłoby to niemożliwe.

Kierowcy muszą też pamiętać o zakazie zatrzymywania się w odległości 15 m. od słupka przystankowego i w całej zatoce autobusowej.

Ostatnio widzi się coraz więcej wyłączonych pasów ruchu, przeznaczonych dla pojazdów komunikacji publicznej (czasem dodatkowo zezwala się poruszać nimi kierowcom taxi).Tzw. „buspasy” pomagają zdecydowanie w sprawnej komunikacji, w zatłoczonych centrach miast. Jazda innych pojazdów takim „buspasem” jest surowo karana.

Ułatwiajmy życie autobusom i przestrzegajmy przepisów ich dotyczących. Od naszej kultury zależy, czy wielu ludzi, może nawet naszych bliskich, zdąży do pracy, na pociąg, czy na spotkanie.

Zachowanie kierującego wobec autobusu szkolnego

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym Art. 18a pkt 1

Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania.

Przepisy te mają na celu szczególną ochronę dzieci dojeżdżających do szkół. Ich zachowanie nie zawsze łatwe jest do przewidzenia i dlatego kierujący autobusem szkolnym otrzymał uprawnienia do kierowania ruchem (w tym przypadku do zatrzymywania pojazdów) aby umożliwić dzieciom bezpieczne wsiadanie i wysiadanie.

Obowiązkiem kierującego jest więc zatrzymanie się w odpowiedniej, bezpiecznej, umożliwiającej dzieciom wsiadanie i wysiadanie odległości, jeżeli kierujący autobusem podał sygnał STOP. Sygnał taki kierujący autobusem daje za pomocą tablicy barwy żółtej ze znakiem B-20 z żółtym napisem i obrzeżem. Rozwiązania techniczne mogą być różne, lecz tablica musi być widoczna wyraźnie dla innych kierujących. W tym momencie kierujący autobusem szkolnym jest osobą kierującą ruchem.

Autobus szkolny to autobus przeznaczony do przewozu dzieci do szkoły, barwy pomarańczowej, oznaczony z przodu i z tyłu prostokątnymi tablicami barwy białej, z napisem barwy czarnej „autobus szkolny”

Autobus szkolny ma jeszcze większe prawa. Gdy taki gimbus (oznakowany kolorem pomarańczowym) po zatrzymaniu się w dowolnym miejscu, włączył kierunkowskaz, musimy ułatwić mu włączenie się do ruchu, także poza obszarem zabudowanym. Kierowca takiego autobusu, za pomocą specjalnego urządzenia może zatrzymać ruch pojazdów na drodze, aby umożliwić dzieciom bezpieczne przejście przez jezdnię.