Prawo jazdy kategorii „B” i przyczepa – kiedy potrzebne „B+E” a może kod 96
Przyczepa jest to pojazd kołowy bez własnego silnika, przystosowany do ciągnięcia przez pojazd silnikowy. Szczególnym rodzajem przyczepy jest przyczepa lekka, o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 750 kg i bez konieczności posiadania hamulca najazdowego. Przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg posiadają obowiązkowo hamulec najazdowy. Do prowadzenia samochodu z przyczepą lekką wystarczy prawo jazdy kat. B, należy jednak sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym samochodu, jaką przyczepę samochód może ciągnąć.
O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem w kg. O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca w kg. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym wartość masy przyczepy jest większa niż wpis w rubryce O.2, to przyczepa obligatoryjnie musi posiadać hamulec najazdowy.
Na dole strony znajduje się kalkulator, do którego możesz wstawić dane z dowodów rejestracyjnych samochodu i przyczepy i sprawdzić, jakie prawo jazdy jest potrzebne aby ciągnąć przyczepę.
Kiedy wystarczy kategoria B
Tak więc sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t. Dopuszcza się również ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego. A zatem łączna DMC takiego zespołu pojazdów z przyczepą lekką może wynosić maksymalnie 4,25 t (ponieważ 3,5t + 750kg = 4,25t).
Kiedy potrzebny jest kod 96 do kategorii B
Kod 96 potrzebny jest więc, jeśli ciągniemy przyczepę inną niż lekka (taką, której DMC > 750kg) i jeśli DMC samochodu wraz z przyczepą jest większe niż 3,5t ale nie przekracza 4,25t. Tutaj również spełniony musi być warunek, że rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu, co wynika z przytoczonego wcześniej art. 62 ust. 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Kiedy potrzebna jest kategoria B+E
Kategoria B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC nie przekraczającej 3,5 t i ciągnięcia przyczepy o DMC również nie przekraczającej 3,5t. Rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego, co wynika z przytoczonego wcześniej art. 62 ust. 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Oznacza to, że mając kategorię B+E można kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej nawet do 7 t.
Podsumowując, pamiętamy o spełnieniu następujących warunków
Masa przyczepy musi być mniejsza od masy ciągnącego ją pojazdu.
Przyczepa powyżej 750 kilogramów musi posiadać hamulec najazdowy.
Masa i rodzaj przyczepy musi odpowiadać warunkom technicznym zawartym w dowodzie rejestracyjnym (rubryka O.1. oraz rubryka O.2)
Bezpieczeństwo i komfort jazdy zmienia się w zależności od masy przyczepy.
Dopuszczalne przez Kodeks Drogowy prędkości jazdy z przyczepą omówione są w naszym artykule .
Przykładowe zestawy samochodów z przyczepą (podane poniżej zakresy mas są orientacyjne)
Jakie warunki należy zatem spełnić aby uzyskać wpis kod 96?
trzeba zdać dodatkowy egzamin praktyczny w WORD
uzyskać wpis do prawa jazdy (wydział komunikacji)
zapis na egzamin w WORD nie wymaga dodatkowego szkolenia w OSK
XXI. WARUNKI TECHNICZNE DOPUSZCZAJĄCE POJAZD DO RUCHU
2. Dopuszczalne podstawowe parametry i dane techniczne pojazdów: 2.1. Dopuszczalna liczba pojazdów w zespole pojazdów: 3, a zespół ciągnięty przez inny pojazd silnikowy niż ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny – 2 pojazdy 2.2. Dopuszczalna długość pojazdu pojedynczego – 12 m 2.3. Dopuszczalna długość zespołu pojazdów: dwa: pojazd i przyczepa – 18,75 m, pojazd samochodowy i naczepa 16,5 m. trzy: pojazdy (gdy ciągnącym jest ciągnik rolniczy lub poj. wolnobieżny) – 22 m, motocykl, motorower lub rower i przyczepa – 4 m.
Kalkulator
Zgoda na wykorzystanie danych osobowych w celu spersonalizowania reklamy i treści,
pomiaru reklam i treści, przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia
(pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane
przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane oraz wykorzystywane
przez tę witrynę.
Sprawdź, w jaki sposób.
Możesz się na to nie zgodzić. Jeśli jednak się zgodzisz, przycisk umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz w naszej
polityce prywatności.
Wyświetlane reklamy nie będą spersonalizowane i mogą być dla Ciebie mniej odpowiednie.
Reklamy będą używać plików cookie, ale nie do personalizacji.